Навісні вентильовані фасади

Навісні вентильовані фасади

Перші згадки про вентильовані фасадм зустрічаються ще в давнину. Серед найбільш значущих прикладів варто відзначити будівлю п’ятої Софії. Потім ці конструкції на довгий час були залишені без уваги, а новий інтерес до них припав на 1940-року. Тоді в Європі стали дуже популярні декоративні модулі для додаткового захисту зовнішніх стін і поліпшення їх зовнішнього вигляду. За задумом розробників вся волога між стіною і оздоблювальним матеріалом повинна була віддалятися в процесі природного вентилювання. Вже у 1950-ті роки навісні вентильовані фасади стали з успіхом використовуватися в багатьох країнах Європи.

Фасад такого типу представлений у вигляді спеціального облицювального матеріала та доповнюючих його конструкцій. Монтаж передбачає наявність певного проміжку між стіною і декоративним покриттям. Теплоізоляційний шар розташовується між стіною і облицюванням. А повітряний прошарок залишається між фасадним матеріалом і теплоізоляційним шаром.

Серед додаткових елементів вентильованого фасаду варто виділити декоративні вставки і куточки, які забезпечують закриття зазорів і торців між окремими модулями системи. Також мова йде про кляймери, ущильнювачі, заклепки і безліч інших комплектуючих. Якщо відсутній детальний проект фасаду, то на початковому етапі потрібно його ретельний обмір з підготовкою докладного креслення. На ньому повинні бути вказані місця для установки напрямних, кронштейнів та іншого.
Розміщуються підоблицювальні модулі на несучій або самонесучій стіні. Розміщення фасадів такого типу можливо не тільки на нових об’єктах, але і на вже експлуатованих будівлях.

Серед головних переваг цих конструкцій варто відзначити поліпшення теплотехнічних параметрів об’єкта і його зовнішнього вигляду. Виробники пропонують сьогодні широкий спектр облицювальних покриттів для вентильованих фасадів самого різного типу. А найбільшу поширеність серед споживачів мають такі з них:

  • керамограніт
  • профільовані листи
  • фасадні касети зі сталі з оцинкованим покриттям
  • панелі з алюмінію з композитної основою
  • фіброцементні плити
  • Панелі формату HPL.

Структура вентильованого фасаду передбачає розміщення проміжних матеріалів за ступенем зменшення їх теплопередачі. Схематично при цьому дотримується така черговість:

  • стіна
  • утеплювач
  • повітряний прошарок
  • захисний екран.

Наявність додаткової теплоізоляції забезпечує ефективний захист фасаду від замерзання і відтавання. Вона ж виключає температурні коливання, мінімізує ймовірність деформування стіни і захищає її внутрішню частину від відволожування. Також варто відзначити здатність стіни збирати тепло. Але тільки лише цим переваги вентильованого фасаду не обмежуються. За рахунок теплоізоляційного прошарку поліпшується загальна звукоізоляція фасаду. Касети відмінно поглинають зовнішні звуки, а їх поєднання з теплоізоляцією дозволяє зробити звукопоглинання ще більш ефективним.

Унікальність вентильованих фасадів полягає в наявності у них повітряного прошарку. За рахунок цього вони вигідно виділяються на тлі інших фасадних конструкцій. Сам проміжок працює як своєрідна витяжка та видаляє наявну всередині вологу. Контроль здійснюється шляхом перепаду тиску. Наявність повітряного прошарку виключає теплові втрати і надмірне промерзання основи у зимовий період.

Типова підсистема включає в себе несучі профілі для формування каркаса, що встановлюються на стіну, кронштейни та облицювальні листи. Головне завдання підсистеми полягає в надійному фіксуванні теплоізоляції і декоративних панелей на фасаді. Причому при цьому обов’язковим є наявність повітряного прошарку між панелями і шаром теплоізоляції.
До будь-якої підсистемі вентильованого фасаду пред’являється ряд певних вимог. Спочатку мова йде про її високі несучі показники, можливість витримувати власну вагу і вагу декоративного покриття, поліпшені антикорозійні властивості, а також про рухливості тих вузлів, які забезпечують витримування навантажень.