Обробка алюмінієвих композитних панелей

Обробка алюмінієвих композитних панелей аналогічна методам роботи по дереву і металу і здійснюється тими ж інструментами.

Технологія обробки композитних панелей проста, а методика фрезерування дозволяє виготовляти вироби різних форм і розмірів.

Для отримання якісного результату необхідно використовувати новий або добре заточений інструмент.

Перед початком роботи необхідно упевнитися у відповідності кольору матеріалу вимогам, що пред’являються замовником, зазначеним у проектній документації або специфікаціях. Слід пам’ятати, що відтінок матеріалу з одним і тим же кольоровим артикулом в різних партіях може відрізнятися, що може привести до неоднорідності відтінку на фасаді.

Алюмінієвий композитний матеріал рекомендується витримати в цеху в горизонтальному положенні на рівній чистій поверхні не менше 24 годин з метою усунення конденсату і вирівнювання внутрішньої температури матеріалу. Температура в приміщенні повинна бути не нижче 10 ° С. Жорсткі вимоги до температурного режиму обумовлені властивостями самого матеріалу: при досить низькій температурі полімерний прошарок дещо втрачає свою еластичність, а алюмінієвий шар стає більш крихким.

Для комплектації об’єкта рекомендується використовувати матеріал з однієї партії. При розкрої і монтажі необхідно уважно стежити, щоб всі деталі на об’єкті були зорієнтовані в напрямку, зазначеному виробником стрілками на захисній плівці АКП. У разі розкрою дрібних деталей ці стрілки можуть не потрапити на їх площу, тому необхідно самостійно маркувати напрямок листа на його зворотному боці.

При розрахунках проектів з АКП необхідно враховувати коефіцієнт теплового лінійного розширення. За результатами проведених компанією «Світ Кольори» лабораторних досліджень, для панелей Alumin 3 мм він становить 48 · 10-6 ммºС-1. Це граничне значення розширення і одночасно – мінімум, який повинні закладати проектувальники в розрахунки фасадних систем для мінімізації ризиків деформації касет.

Значення коефіцієнта говорить про те, що алюмінієві композитні панелі Alumin 3 мм при зміні температури на 40 ºС збільшаться на 1,856 мм на кожен метр довжини (температура в кліматичній камері +64 ºС).

Чим більше касета, тим сильніше і складніше у неї буде проходити теплове розширення. Оптимально поводяться касети 0,8 * 1,0 м або всі формати, складові до 1,2 м2 в касеті. Необхідно пам’ятати, що твердження вірне для касет квадратної і прямокутної форми, у яких співвідношення сторін 1 / 1,2.

Щоб уникнути вібрації і зсуву матеріалу під час різання, фрезерування, зенкованні та свердлінні, його необхідно зафіксувати на слюсарному столі за допомогою струбцин. При цьому між затискачем і самим матеріалом необхідно використовувати спеціальні прокладки (повстяні, полімерні, замшеві), які захистять матеріал від пошкоджень. При обробці на верстатах фіксація матеріалу здійснюється вакуумними або механічними притискними пристроями самого обладнання.

порізка

 • Порізка може здійснюватися за допомогою циркулярної або стрічкової пилки, електролобзика або вертикального фрезера.
 • Поверхня слюсарного столу повинна бути рівною, очищеною від стружки та інших сторонніх предметів, які можуть викликати пошкодження матеріалу.
 • Порізка матеріалу проводиться на лицьовій стороні.
 • Для забезпечення максимально точної лінії різу необхідно застосовувати направляючу шину.
 • При різанні необхідно забезпечити видалення стружки, що утворюється під струменем стисненого повітря.
 • Щоб уникнути пошкоджень на поверхні АКМ в процесі різання вертикальним фрезером, необхідно між матеріалом і інструментом передбачити захисне покриття, в якості якого може виступати будь-який пластик.
 • Для обробки великої кількості листів АКМ рекомендується застосовувати порізку на гільйотині. Щоб уникнути стирання лакофарбового покриття і заокруглення алюмінієвого шарів по лінії різу, рекомендується на лицьовий шар накладати захисне покриття (лист будь-якого еластичного матеріалу).

 

фрезерування пазів

 • Для фрезерування АКМ застосовується пальчикова або дискова фреза.
 • Поверхня слюсарного столу повинна бути рівною, очищеною від стружки і предметів, які можуть викликати пошкодження матеріалу.
 • Фрезерування пазів виробляється на зворотному боці матеріалу.
 • Для забезпечення максимально точної лінії паза необхідно застосовувати направляючу шину.
 • Важливою вимогою при фрезеруванні є постійна глибина паза, яка гарантує точність ліній при вигині АКМ. Залишкова товщина полімерного шару повинна складати 0,3-0,5 мм в залежності від товщини панелі при фрезеруванні V-подібної фрезою, і 1,0-1,2 мм – U-подібної фрезою.

Свердління і зенкування отворів

 • Для свердління отворів в АКМ підходять звичайні свердла для дерева або пластика з подвійною спіраллю.
 • Для зенкования АКМ необхідно використовувати свердла з потрійною спіраллю або спеціальні зенковки.
 • Для отримання якісного результату свердло повинно бути надійно закріплене в шпинделі.
 • При свердлінні (зенковании) необхідно забезпечити видалення стружки, що утворюється струменем стисненого повітря. Своєчасне видалення стружки також можна досягти при малій швидкості подачі, високій швидкості свердління або витягом свердла.
 • Щоб під час свердління не пошкодити лицьовій лакофарбовий шар матеріалу, на дрилі рекомендується встановлювати упор, який дозволяє контролювати вихід свердла з протилежного боку панелі.

Висічка елементів кріплень

 • Для висікання додаткових елементів (вушок, куточків), необхідних для виготовлення і монтажу касет, рекомендується користуватися добре заточеним штампом.
 • Щоб уникнути розшаровування матеріалу необхідно стежити за тим, щоб зазор між штампом і отвором матриці був не більше 0,1 мм, а їх краї були гостро заточені.
 • Якісне виготовлення касет можливо за умови точного збігу вершини трикутника, що висікається, з віссю відфрезерованого пазу.
 • Висічка вушок та інших елементів, необхідних для подальшого кріплення касет на обрешітку, повинна проводитися на однаковій відстані від верхнього краю касети.

Додання АКМ циліндричної форми

 • Вдале поєднання еластичності полімерного прошарку і жорсткості алюмінієвого шару дозволяє без особливих зусиль згинати АКМ холодним способом. Для цього застосовується окантовочний прес, вальцювальний або гибочний верстат.
 • При виконанні вигину АКМ повинні бути строго дотримані рекомендації виробника по мінімальному радіусу вигину. А це означає, що мінімальний радіус вигину становить R = 20 * Т, де Т – товщина матеріалу.
 • Щоб уникнути пошкодження лакофарбового шару в процесі вигину, необхідно між лицьовою стороною панелі та обладнанням помістити захисну полімерну прокладку товщиною 2-3 мм.
 • Для того, щоб в процесі вальцювання отримати деталь циліндричної форми з вигнутим бортом, на притискний вал вальцювальної машини повинні бути одягнені спеціальні накладки. При цьому ширина паза між накладками, в який входить борт, повинна перевищувати товщину матеріалу на 0,5-0,8 мм.
 • При вигині панелі з загнутим бортом необхідно строго дотримувати рекомендований виробником мінімальний радіус вигину, що залежить від ширини бортика. У тому випадку, коли ширина борта значно перевищує показник, рекомендований виробником, по всій довжині бортика необхідно попередньо з однаковим кроком висікти трапецієподібні вирізи. Це запобіжить викривлення і деформацію композитної панелі.
 • При вигині АКМ з обох сторін аркуша утворюються прямолінійні ділянки, мінімальна ширина яких обумовлена умовами вигину. При вигині на вальцювальному верстаті їх ширина визначається діаметром і розміщенням валів; при вигині на окантовочном пресі ширина вільного краю повинна бути не менше п’яти товщин матеріалу.
 • Незагнуті в процесі вигину краї АКМ можуть бути обрізані або відфрезеровані і загнуті для подальшого кріплення деталі до несучого каркасу.
 • При вигині алюмінієвого композитного матеріалу на гибочном верстаті, панель необхідно ретельно закріпити на робочій поверхні за допомогою струбцин або ін коштів. При цьому між затискачем і листом необхідно встановити спеціальні прокладки (повстяні, полімерні, замшеві), які захистять матеріал від пошкоджень.

При з’єднанні панелей будь-яким із запропонованих способів, необхідно:

 1. При виборі кріпильних елементів звернути увагу на сумісність матеріалів. Допустимі матеріали – алюміній, пластик, нержавіюча сталь, а також матеріали, покриті кадмієм, цинком або алюмінієм. Для кріплення АКМ неприпустимо застосовувати заклепки, виконані з міді, латуні, бронзи і сталі.
 2. Попередньо видалити захисну плівку в місцях передбачуваних кріплень. Це забезпечить акуратне зняття плівки з усією панелі після завершення монтажу.

З’єднання за допомогою заклепок

 • В умовах експлуатації АКМ на вулиці необхідно залишати спеціальний зазор між капелюшком заклепки і поверхнею матеріалу. Такий зазор повинен складати 0,2-0,3 мм, що дозволяє матеріалу вільно реагувати на температурні зміни без нанесення шкоди зовнішньому вигляду конструкції.
 • Щоб уникнути жолоблення матеріалу і пошкодження лакофарбового покриття, слід запобігти перетиснення заклепок.
 • В умовах вуличної експлуатації АКМ монтаж повинен бути виконаний з урахуванням показника лінійного теплового розширення матеріалу. Для цього діаметр отвору в матеріалі повинен бути трохи більше діаметру самої заклепки, щоб матеріал міг вільно розширюватися при зміні температурного режиму.
 • У разі кріплення алюмінієвих композитних панелей великої довжини отвори повинні бути овальної форми. Витягнута форма отвору повинна бути орієнтована по довжині панелі, при цьому овал повинен збільшуватися в міру віддалення отворів від центру листа АКМ.
 • При використанні на зворотному боці панелі спеціальних накладок необхідно, щоб діаметр отвору в накладці був на 0,2 мм більше діаметра стрижня заклепки, а діаметр отвору в матеріалі – на 2 мм (величина може коливатися в залежності від розміру касети)
 • При заклепувальному кріпленні необхідно пам’ятати про те, що головка заклепки не повинна бути втоплена в накладку на тильній стороні аркуша.

Гвинтове з’єднання панелей

 • Для рівномірного розподілу навантаження при гвинтовому з’єднанні необхідно дотримуватися таких умов: діаметр капелюшка гвинта повинен перевищувати діаметр отвору не менше ніж в два рази, або кріплення повинно бути виконано із застосуванням спеціальної плоскої шайби.
 • Щоб уникнути пошкодження лакофарбового шару, між поверхнею матеріалу і шайбою необхідно встановити спеціальну прокладку з полімерного матеріалу.
 • В умовах вуличної експлуатації АКМ монтаж повинен бути виконаний з урахуванням показника лінійного теплового розширення матеріалу. Для цього діаметр отвору в матеріалі повинен бути трохи більше діаметру самого гвинта, щоб матеріал міг вільно розширюватися при зміні температурного режиму.
 • У разі кріплення алюмінієвих композитних панелей великої довжини отвори повинні бути овальної форми. Витягнута форма отвору повинна бути орієнтована по довжині панелі, при цьому овал повинен збільшуватися в міру віддалення отворів від центру листа АКМ.

Сварка АКМ

 • Для зварювання АКМ використовується спеціальний промисловий фен та поліетиленовий шнур.
 • Такий спосіб з’єднання окремих деталей з АКМ допустимо тільки для матеріалу з поліетиленовим наповнювачем.
 • Вогнетривкий АКМ не підлягає зварюванню гарячим повітрям.
 • В процесі з’єднання алюмінієвих композитних панелей гарячим повітрям необхідно стежити за тим, щоб не відбувалося надмірного перегріву матеріалу, який може привести до відшарування алюмінієвого шару.
 • Зварювання складних конструкцій повинно здійснюватись поетапно – кожний наступний шов допустимо робити тільки після повного остигання попереднього. Недотримання цих умов спричинить за собою перекіс матеріалу.

Склеювання АКМ

 • Склеювання АКМ проводиться за допомогою двосторонньої клейкої стрічки, ціанакрілатного, епоксидного, а також одно- або двокомпонентного поліуретанового клею.
 • Для збільшення сили адгезії, контактну поверхню АКМ рекомендується попередньо відшліфувати дрібним наждачним папером і додатково обробити розчинником.
 • Етапи приклеювання АКМ на несучу фасадну обрешітку:
  – наклеїти на металевий каркас фрагменти двосторонньої клеючої стрічки довжиною по 15 см (еластичний ПВХ, EPDM гума, поліетилен) з кроком 30 см по периметру панелі;
  – в проміжках між відрізками стрічки нанести клей;
  – зняти захисний шар з клеючої стрічки і зафіксувати панель АКМ.
 • При торцевому з’єднанні окремих деталей з АКМ по всій довжині шву з тильного боку необхідно приклеїти додаткову пластину. Товщина і ширина такої пластини визначається в залежності від передбачуваних навантажень на деталь.
 • При виконанні кутових з’єднань в якості армуючого елемента застосовується куточок, що клеюють зсередини з’єднання.

Можливо вас такоже зацікавіть

Алюмінієві композитні панелі

Підсистема вентильованого фасаду

HPL панелі