Вибір зенітного ліхтаря

Правильний вибір зенітного ліхтаря і розрахунок його площі

Зенітні ліхтарі являють собою світлопрозорі модулі з алюмінієвої основою і прозорим заповненням. Вони характеризуються високою ефективністю, можуть розміщуватися на даху будівлі, а їх головне призначення полягає в природному освітленні території.

Природне освітлення має ряд переваг в порівнянні з штучним. В першу чергу мова йде про його ергономічності і створенні максимально комфортних з психологічної точки зору умов для знаходяться в приміщенні людей. Заслуговує на увагу ефект відкритого простору і оптимальні умови взаємодії з комп’ютерною технікою. Важливий зенітний ліхтар з точки зору додаткових можливостей для видалення диму з приміщення і забезпечення його вентиляції. Використання природного освітлення дає можливість мінімізувати витрати на електрику за рахунок зниження кількості тих ламп, які задіяні в денний період.

Вибір на користь світлопрозорих конструкцій є дуже вигідним капіталовкладенням. Адже тарифи на електроенергію постійно зростають. Але недостатньо просто прийняти рішення про придбання світлопрозорих конструкцій.

Важливе значення має правильний вибір зенітного ліхтаря з урахуванням при цьому ряду певних чинників.

Тут можна піти двома шляхами:

  • Мінімальний. Передбачає створення балансу між природним світлом і світлопрозорими конструкціями. Параметр цього освітлення є нормованим;
  • Максимальний. В цьому випадку передбачено максимально повне накриття даху світлопрозорими елементами. Обмеження пов’язані тільки з конструктивними аспектами покрівлі і ліхтарів на ній.

Після завершення розрахунку загальної площі ліхтарів слід переходити до її рівномірного розподілу по даху. Тут можна використовувати різні варіанти. Причому визначальними в них будуть різні фактори. В першу чергу мова йде про діапазон доступних габаритів самих ліхтарів, аспектах внутрішнього наповнення приміщення, конструктивні особливості несучих елементів покрівлі. Саме на них буде здійснюватися монтаж.

Для розрахунку параметрів оптимального розміщення ліхтарів і визначення їх площі потрібно подбати про підготовку відповідних даних. Вони відображені на рис. 1.

 

вибір площі зенітного ліхтаря

Серед них:

A – ширина об’єкта, м;
l – довжина об’єкта, м;
s – міжкроквяний відстань, г;
b – відстань між прольотами, г;
h к – висота з урахуванням коника, м;
h – висота до ската, г;
hр – висота робочої поверхні, м.

 

Впровадження даного підходу дає можливість задіяти мінімально допустиму площу зенітних ліхтарів на об’єкті. Але з економічної точки зору таке рішення складно назвати вигідним. Адже вартість електроенергії зростає. І навряд чи подібна тенденція зміниться в найближчий період. А при установці зенітних ліхтарів їх кількість повинна перевищувати мінімально допустимий показник. Тільки так можна замінити традиційні елементи штучного освітлення на ліхтарі з освітленням природного типу. Розрахунок оптимальної кількості при такому розкладі можливий тільки після проведення енергоаудиту будівлі.