Види і характеристики монолітного полікарбонату

Види і характеристики монолітного полікарбонату

На будівельному ринку стійким попитом став користуватися монолітний полікарбонат – прозорий полімерний пластик, що випускається у вигляді листів. Унікальні характеристики і властивості монолітного полікарбонату перетворили його в незамінний матеріал для багатьох галузей промислової індустрії. Легкі полікарбонатні листи мають високу світлопроникність, перевищуючи міцність листів з органічного скла в 200 разів!

Загальна інформація про монолітний полікарбонат

Монолітний карбонат відноситься до категорії термопластичних полімерів. Матеріал отримують з гранул полікарбонату, які шляхом нагрівання до рідкого стану і під тиском, приймають форму монолітних пластикових пластин. Листи виготовляють, як типових розмірів (3050х2050 мм і 2,05 * 6,1 мм), так і з іншими параметрами довжини, але при цьому, зберігається первісна ширина. Таке обмеження параметрів ширини пояснюється стандартними розмірними параметрами екструзівного обладнання, що використовується при виробництві полікарбонатних листів. Діапазон параметрів товщини – від 1,5-20мм, питома вага – в межах 1200 кг / м3.

Класифікація даного будівельного матеріалу

Монолітний полікарбонат виробляється в двох різновидах:

 • Плоскі листи – прозорий будівельний матеріал прямокутної форми, що не має вираженого рельєфу.
 • Хвилясті листи, що нагадують за зовнішнім виглядом шифер. Хвильовий полікарбонат продуктивно відводить воду з покрівельних скатних конструкцій.

Він спрощує виконання настилу навісів, альтанок, часто застосовується для світлопрозорих вставок на дахах різних будівель.

Виробники монолітного полікарбонату випускають листи, які класифікуються і по ряду інших характеристик:

 • За товщиною листа (2-20 мм) і, відповідно, по вазі на 1кв.метр;
 • За кольором – прозорі, матові, пофарбовані. Для отримання кольорових листів використовується технологія, при якій перед формуванням листа в розплавлену масу полікарбонату додаються спеціальні пігменти.
 • За розмірними параметрами листа.
 • За властивостями матеріалу і модифікуючих наповнювачів.

Області застосування монолітного полікарбонату

Полікарбонат став раціональною альтернативою силікатної і кварцового скла. Цей матеріал застосовують в багатьох господарських галузях від – будівельної індустрії до рекламного бізнесу і торгівлі. Ось далеко не повний перелік застосування полікарбонатних листів:

 • засклені фасади господарських і адміністративних будівель;
 • пристрій прозорих покрівельних вставок;
 • зведення оранжерей, зимових садів і парників;
 • виготовлення лінз в приладах спостереження військово-промислового комплексу;
 • виготовлення сигнальних ліхтарів і вікон літаків в авіабудуванні;
 • прозорі купола;
 • ілюмінатори в суднобудівної промисловості;
 • козирки та навіси в будівлях і на зупинках транспорту;
 • функціональна посуд для харчової промисловості та медицини.

При дотриманні технології складання унікальні полікарбонатні конструкції можуть прослужити понад двадцять років. Завдяки доступним ціновим параметрам цей матеріал користується великим попитом у власників присадибних ділянок і дачників.

Властивості і технічні особливості

Багатофункціональність використання монолітного полікарбонату обумовлена високими технологічними характеристиками, куди входить:

Ударна міцність. Полікарбонат, виготовлений із застосуванням технології лиття, наділений в’язкою однорідною структурою. Ударне навантаження полікарбонату досягає 1000 кДж / м2. Висока пружність не дозволяє полікарбонатним конструкцій руйнуватися від удару. Полімерний пластик, володіючи таким значним параметром ударної міцкості, істотно превалює за значеннями ударної і механічної міцності, в порівнянні зі склом і полістиролом. Він витримує пориви сильного вітру, град, удари великих каменів. Полікарбонат товщиною 10 і 12 мм зберігає цілісність поверхні при попаданні кулі зі стрілецької зброї, або іншого екстремального впливу. При лабораторних випробуваннях відзначені наступні фізико-технічні параметри:

 • міцність на розтягування – 65МПа;
 • міцність на розрив прозорих модифікацій – 60 МПа.
 • подовження на натяг – 6%;
 • подовження на розрив – понад 90%;
 • модуль пружності при розтяжці – 2,300 МПа.

Гнучкість. Плоскі і рифлені модифікації полікарбонату наділені хорошою гнучкістю і в нормальних умовах навколишнього середовища. Здатність до холодного вигину повсюдно використовується при спорудженні аркових конструкцій. Можливість згорнути полікарбонатні листи в рулони здешевлює і спрощує транспортування. Однак, властивістю гнучкості не варто перестаратися. Гнути полікарбонатні листи можна до певної межі. Так, мінімальний радіус вигину для листів товщиною 3 мм складає 430 – 460 мм, а для листів 10 мм товщини – 1470 -1510мм. Для кожної товщини панелі розроблений свій мінімальний радіус вигину. Якщо встановлені межі перевищувати, то це може привести не тільки до зменшення міцності, але і до руйнування листа.

Хімічна стійкість. Полікарбонат, володіючи термопластичними характеристиками, оптимально протистоїть агресивному навколишньому середовищу. Він стійкий до цвілі і до грибкового гниття. Його поверхня не вбирає вологу і наділена відмінними водовідштовхувальними характеристиками, які дозволяють водяним потокам миттєво скочуватися вниз. Хімічний інгредіентний склад полікарбонату інертний до великої кількості активних парів і рідин:

 • миючим мильним препаратам;
 • сольовим розчинам;
 • технічним масляним сполукам;
 • харчовим жирам;
 • неорганічним і органічним кислотам;
 • більшості видів спиртів.

Однак, слід врахувати, що полікарбонатні плити не можна обробляти ацетоном, аміаком, усіма видами лугів і мінеральними маслами. Поверхня цього матеріалу мутніє, або руйнується під впливом пропану, оцтової і борної кислоти.

Теплоізоляційні характеристики. Порожниста структура монолітного полікарбонату, як гладких так профільованих видів, забезпечує високі ізоляційні характеристики. За ступенем теплоізоляції скління найтоншими листами полікарбонату перевершує звичайне скло в два раза.10 мм полікарбонатні листи за ступенем теплоізоляції можна порівняти зі склопакетом з трьох стекол. Теплична споруда з полікарбонату швидко накопичує й утримує тепло. Вона не дозволяють випаровуватися теплу в атмосферу при зниженні зовнішньої температури – розсаду можна висаджувати в ранні терміни. При цьому, полікарбонатна конструкція важить на порядок менше, не б’ється, що істотно спрощує зведення і демонтаж каркаса.

Світлопроникність. За рівнем світлопропускання полікарбонат відноситься до матеріалів з високими показниками світлорозсіювання. Прозорі панелі пропускають від 86 до 90% світлових променів. Щоб світлі покрівельні монолітні панелі не спричиняли опіків посадженим рослинам, при їх виробництві додаються спеціальні речовини, які регулюють оптичні характеристики і забезпечують необхідний рівень поглинання променів. Уникнути опіків допоможуть і кольорові модифікації покрівельних плит, добре знижують ступінь світлопроникності.

Стійкість до температурних перепадів і до ультрафіолетових променів. Матеріал зберігає свої експлуатаційні характеристики в широкому температурному діапазоні – від 50 ° С до 130 ° С. Він відноситься до категорії В1. Матеріали, які стосуються цієї категорії, важко запалюються, не поширюють полум’я, сприяють відведенню диму і самостійно загасають. При впливі екстремально високого температурного режиму, полікарбонат розм’якшується, стає в’язким і починає плавитися, виділяючи водяну пару і вуглекислий газ. Низький коефіцієнт теплового розширення дозволяє використовувати полікарбонатні плити для зведення високоточних споруд. Морозостійкі характеристики монолітного пластику, що витримують морози до – 50 ° С. До такої температури можна застосовувати полікарбонат для короткострокової і довгострокової експлуатації.

УФ-промені негативно впливають на експлуатаційний термін монолітних полікарбонатних панелей. Для запобігання від шкідливого впливу, виробники покривають поверхню листа захисною ультрафіолетовою плівкою. Вона затримує і поглинає УФ-частину спектра і пропускає інфрачервоні промені, що корисно впливає на рослини.

Застосування полікарбонату з урахуванням параметрів товщини

Товщина полікарбонату є важливим параметром при його виборі. Асортимент монолітного карбонату включає широкий спектр виробів – від 1,5 мм до 10 мм. Полікарбонат навіть мінімальної товщини володіє високими антивандальними властивостями. Оптимальна товщина для виготовлення полікарбонатних навісів – 3-4 мм. Навіс цієї товщини витримує удари крижаних бурульок і важких предметів. Вироби великої товщини виробляються під замовлення. Чим товщі лист, тим нижче його теплопровідність. Це сприяє значному зниженню витрат на енергоресурси при опаленні зведених приміщень. Вибір конструкцій в залежності від товщини плити:

 • до 4 мм – раціональне рішення для виготовлення рекламних вивісок, при облаштуванні козирків і невеликих теплиць;
 • від 6 до 8 мм – спорудження навісів, парників, оранжерей;
 • 10 мм – пристрій різноманітних дорожніх бар’єрів і перегородок;
 • понад 10 мм – монтування світлопрозорих вставок на даху або покрівлі.

Обробка полікарбонату

Обробка цього матеріалу – нескладний технологічний процес, який може виконуватися із застосуванням ручних і металевих інструментів, що мають ріжучу поверхню. Робота включає декількох операцій:

Різка. Цей процес можна виконувати різними видами слюсарного оснащення. Використовується ручна і циркуляційна пила, лобзик або ножівка по металу. Кращий інструмент для різання монолітного полікарбонату, який виконує зріз без дефекту – болгарка з диском №125 по металу. Весь застосовуваний інструмент повинен мати дрібні наточені зубці й підходити для різання пластику. Поверхня, на якій буде здійснюватися різка, щоб уникнути появи вм’ятин і тещин, повинна бути рівною і чистою. Спочатку роботи за допомогою маркера намічається лінія різу. Якщо необхідно порізати 10-15 листів товщиною менше 2 мм, то раціонально скласти їх стопкою. Це мінімізує можливість розтріскування. Листи з захисним ультрафіолетовим покриттям ріжуться без зняття плівки. Великі габарити плит рекомендується різати на підлозі, помістивши на поверхню дошку, по якій можна ходити, не пошкоджуючи матеріал.

Згинання. Якщо необхідно зігнути полотно полікарбонату, то слід пов’язати з мінімальним радіусом вигину. Це убезпечить від таких негативних явищ, як порушення цілісності зведеної споруди. Для виконання роботи використовують слюсарний верстак, оснащений лещатами. Процес виконується без надмірних фізичних зусиль. Щоб зігнути полотно, можна використовувати і лінійні електричні нагрівачі. Прогріваючи полікарбонат з обох сторін до 155-160 ° С, можна легко надати необхідну форму і зафіксувавши її, почекати до охолодження.

При грамотному проведенні всіх підготовчих процедур і при подальшому правильному монтуванні, монолітні полікарбонатні панелі є надійним будівельним матеріалом. Вони допомагають створити світлопрозорі конструкції різних функціональних можливостей, які коректно будуть експлуатуватися довгі роки.